ÖZEL GÜVENLİK HİZMETLERİ SEKTÖR ÇALIŞTAYI YAPILDI

0
773
????????????????????????????????????

Güvenlik Servisleri Organizasyon Birliği (GÜSOD)’ un girişimi ile başlayan ve takiben T.O.B.B Özel Güvenlik Hizmetleri Sektör Meclisi Başkanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığı’nca düzenlenen ortak çalışma platformunda GÜSOD’ un da destekleri ile bir program çerçevesinde 2-3 Temmuz 2015 tarihlerinde ANKARA’ da Holiday Inn Otel’ de sektör taraflarının katılımları ile bir ÇALIŞTAY düzenlenmiştir.Çalıştay’ın açılış konuşmaları TOBB Özel Güvenlik Hizmetleri Sektör Meclisi Başkanı Hasan Gazi ÖZER ve Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Dairesi Başkanı Musa TİYEK yapmıştır.

Çalıştay’ın amacı; kamu ve özel güvenlik sektörü işbirliğinin etkin olarak tesisinin yansıra özel güvenlik sektörünü kalite odaklı ve yüksek standartları olan bir sektör haline getirmektir. Özel Güvenlik Hizmetleri Sektör Çalıştay’ı için 11 çalışma konusu belirlenmiştir.

KONU:1 Özel güvenlik görevlilerinin çalışma koşulları ve özlük hakları

KONU:2 Kamu kuruluşlarında özel güvenlik hizmet alımları

KONU:3 Stadyumlarda ve Spor Müsabakalarında özel güvenlik hizmetleri

KONU:4 Özel güvenlik eğitimleri

KONU:5 Deniz Limanlarında görev alacak güvenlik görevlilerine ilişkin uluslar arası mevzuatlar (ISPS CODE)ile uyumlu eğitim programlarının uygulanması

KONU:6 Raylı sistem güvenliği

KONU:7 Havalimanları güvenliği

KONU:8 Özel güvenlik otomasyon sistemi

KONU:9 Özel güvenlik denetimleri

KONU:10 Alarm İzleme Merkezi Standartları

KONU:11 Para ve Kıymetli Eşya Taşama Faaliyetleri (CIT)

Çalışma konularından; Deniz limanlarında görev alacak güvenlik görevlilerine ilişkin uluslar arası mevzuatlar (ISPS CODE) ile uyumlu eğitim programlarının uygulanması, Raylı sistem güvenliği, Havalimanları güvenliği ile Para ve Kıymetli Eşya Taşıma Faaliyetleri (CIT)  2-3 Temmuz 2015 tarihlerinde Çalıştay’ ın birinci bölümünde görüşülmüştür. Diğer 7 konu ise 29-30 Temmuz 2015 tarihlerinde Bolu Gazelle Resort Otelde düzenlenecek olan Çalıştay’ ın ikinci bölümünde ele alınacaktır.

Ülkemizin Avrupa Birliği üyelik sürecinde Avrupa özel güvenlik sektöründe oluşan değişim ve gelişmeleri yakinen takip etmek ve Avrupa ülkelerindeki kamu ve özel güvenlik işbirliği uyumunu referans alma ihtiyacımız vardır. Bu bağlamda bu Çalıştay’ ların sektör gelişim sürecine olan katkıları büyük önem arz etmektedir.