SPORDA ŞİDDET VE DÜZENSİZLİĞİN ÖNLENMESİ ÇALIŞTAYI ANKARA’DA YAPILDI

0
895

Gençlik ve Spor Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından ortaklaşa düzenlenen “Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesi Çalıştayı  17-18 Haziran 2013 tarihlerinde  Ankara Sheraton Otel’de yapıldı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından ortaklaşa düzenlenen ve iki gün sürecek olan “Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesi Çalıştayı’na Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Basri Hakan Hakyemez, Müsteşar Yardımcısı Yavuz Çelik, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Spor Genel Müdür Yardımcıları Tamer Taşpınar, Ömer Altunsoy, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, Ankara Emniyet Müdürü Kadir Ay, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyeleri, Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu ve eski Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, kulüp başkanları,  Daire Başkanları, federasyon başkanları ile 80 cumhuriyet savcısı ve başsavcı, 60 emniyet müdürü ve 40 komiser iştirak ettiler.

Çalıştaya Özel Güvenlik Federasyonunu temsilen Yönetim Kurulu Üyemiz Yusuf Vehbi DALDA ve Hasan Gazi ÖZER ( aynı zamanda TOBB Özel Güvenlik Hizmetleri Sektör Meclisi Başkanı) katıldılar.

Toplantı Gençlik ve Spor Bakanlığı, İçişleri  Bakanlığı ve Adalet Bakanlıkları tarafından düzenlendi. Toplantıya İlgili Bakanlık görevlileri, Hakimler-Savcılar, İl Emniyet Müdür Yardımcıları, Federasyon ve Kulüp temsilcileri  ile 650 civarında kişi iştirak etmiştir.

İlk gün, her üç Bakanın  açılış konuşmaları sonrası  öğleden sonraki 2 oturumda İlgili Kurum ve Kuruluş yetkilileri, akademisyenler konuya ilişkin sunumlarını  yaptılar.

2.Gün yapılan  Komisyon toplantılarında;

  • FİZİKSEL VE TEKNİK ALY YAPI-FUTBOL DIŞINDAKİ BRANŞLARA YÖNELİK UYGULAMALAR (Özel Güvenlik)
  • FEDERASYON VE DİĞER KURULUŞLARIN YÜKÜMLÜLÜKLERİ (Özel Güvenlik)
  • YAZILI, GÖRSEL VE SOSYAL MEDYA İLE İLİŞKİLER
  • ADLİ VE İDARİ YAPTIRIM

Konularında belirlenen sorunlar ve çözüm önerileri görüşüldü.

ÇALIŞTAYA  Özel Güvenlik STK’ ları, Özel Güvenlik Federasyonu,TOBB Özel Güvenlik Hizmetleri Meclisi ve TÖGF Temsilcileri katıldı.

Gerek ilk günkü sunumlar ve gerekse komisyon toplantılarda konu tüm yönleri ile  tartışıldı. ÖGF basın  açıklamasında yer verilen hususların çok önemli bölümü bu platformlarda  dile getirildi.

Özel Güvenlik Sektör görüşü olarak;

– 6222 sayılı kanun ile 5188 sayılı kanun arasında irtibat kurulması ve uyumlu hale getirilmesi,

-Stadyumlardaki Özel Güvenlik İhalelerinin  kulüplerden alınarak ilgili Federasyonlar tarafından merkezden yapılması,

-6222 sayılı kanunun uygulama yönetmeliğinde yer verilen “Spor Güvenliği Alan” eğitimini ilgili Federasyonlar-Özel Güvenlik Dairesi ve  Özel Güvenlik Sektör STK’ larıyla müşterek olarak  oluşturulacak müfredat doğrultusunda yapılması ,

-İl Spor Güvenlik Kuruluşlarında Özel Güvenlik temsilcisinin bulunması,

-Müsabakalardaki Özel Güvenlikte ihmal nedeniyle alınan cezalar kulübe olduğu kadar Özel Güvenlik şirketlerine de yansıtılması,

gibi öneriler komisyon raporlarında yer aldı.

Özel Güvenlikle ilgili,genelde bilgisizlik ve sonrasında ilgisizlik nedeniyle  oluşturulmaya çalışılan olumsuz yorum ve algılamalara karşı gerekli bilgilendirmeler yapıldı.

Özel Güvenlik Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Vehbi DALDA  komisyonda IFSEC İstanbul  Fuarında icra edilecek etkinlikler kapsamında ve  düzenlenecek Spor Güvenliği semineri hakkında bilgilendirmede bulunmuştur.

Çalıştaya katılanların niteliği, gündemdeki konulara  yaklaşımları , samimi yorum  ve önerilerde bulunmaları  konunun çözümüne yönelik olarak çok yararlı  adımların atılmasına vesile olacağı  değerlendirilmektedir.

Bu arada, katılımcı Hakim  ve savcıların  kendi iç eğitimleri/seminerlerinde Özel Güvenlik konusuna yer vermek istedikleri ve bu alanda karşılıklı olarak  istişare yapmak taleplerini de  ilettiler.

Basında yer alan “Koruma Memurluğu” ile ilgili projenin aslına Polisi sabit görevden çekmek üzere planlandığı ancak yeri gelirse Stat veya Üniversitelerde de istihdam edilebileceği yetkili resmi makamlarca ifade edildi

Bu çalıştayın sağlıklı değerlendirilmesi ve Özel Güvenlik sektörüyle ilgili önerilerin hayata geçirilmesiyle Sektörde  çok sıkıntı yaşanmayacağı  değerlendirilmektedir.